خدمات درمانی در منزل

مبین ایکون
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
زالو درمانی
طبیب سنتی
عطاری
بادکش درمانی در خانه احتشامیه
بادکش درمانی تهران

تعریف بادکش درمانی

بادکش درمانی در خانه احتشامیه تاثیر زیادی بر طول عمر همراه با سلامتی شما و خانواده تان می‌تواند داشته باشد پس برای آگاهی از مزایای بادکش درمانی و تاثیرات حیرت انگیز آن بر روی بیماری ها با ما همراه باشید.

بادکش درمانی را اینگونه می توان تعریف کرد که، بادکش یعنی ایجاد حجم نمودن در سطح پوست به وسیله ایجاد یک خلع در یک لیوان مخصوص بادکش درمانی، که معمولا این کار با آتش صورت می گیرد و به ان بادکش گرم می گویند.

یا حجم دادن به ناحیه ای از پوست به وسیله مکش که می تواند این دستگاه مکنده دستی یا برقی باشد تا بتواند مواد را به سطح پوست فرد بکشاند.

تاریخچه بادکش درمانی

بر اساس شواهد و قرائن تاریخی تاریخچه بادکش درمانی به چند هزار سال پیش بر میگردد در واقع تاریخچه بادکش درمانی هم مانند حجامت بسیار طول و دراز است، به درازای تمدن مصر و تمدن یونان و همینطور تمدن ایران باستان.

گذشتگان و حکمای بزرگ ما به خواص درمانی بادکش درمانی پی برده بودند فلذا حکمای بزرگ طبی خصوصا ایرانی در اثار خودشان بسیار از بادکش درمانی مطلب طرح نموده اند از جمله این کتاب ها می توان به کتاب قانون ابو علی سینا، ذخیره خوارزمشاهی، کتاب الحاوی حکیم زکریای رازی و… اشاره کرد.

همانطور که دیدیم اکثر این کتاب ها برای چندین قرن پیش بوده اند و از ان زمان مطالب کاملی در مورد بادکش درمانی مطرح شده و این نشان دهنده سابقه طولانی بادکش درمانی در علم طب خصوصا طب سنتی ایرانی داشته است.

بادکش در زبان عربی

بادکش که در زبان عربی هم معنی ان لفظ حجامت است از ریشه حجم گرفته شده به این دلیل که شخص حاجم به وسیله ایجاد مکش در سطح پوست با جمع کردن مواد بدن در ان ناحیه ایجاد حجم می نموده.

پس باید بدانیم که لفظ حجامت به صورت مطلق در کتب طبی فارسی و عربی همچون کتاب قانون ابو علی سینا دلالت بر معنی بادکش میکند.

علامه حسن زاده عاملی به نقل از استاد خود علامه شعرانی می فرمایند که: شرط به معنی تیغ زدن است و الت ان را مشراط یا مشرط می نامند و اگر در عبارتی حجامت بدون لفظ شرط امده باشد معنی ان همان بادکش در مانی یا به اصطلاح امروزه حجامت خشک می باشد و اگر لفظحجامت با شرط امده باشد منظور همان حجامت تر یا حجامت همراه با خون گیری است.

اهمیت بادکش درمانی در طب اسلامی و طب ایرانی

برای انجام بادکش درمانی در خانه احتشامیه بهتر است که اهمیت ان را در طب بیشتر بشناسیم. همانطور که گفتیم معنی بادکش در زبان عربی با همان لفظ حجامت به کار برده می شده.

فلذا برای اشنایی بیشتر بادکش درمانی و جایگاه ان در طب اسلامی باید به همان لفظ حجامت رجوع کنیم و مشاهده می کنیم که دارای چه جایگاه والایست در طب اسلامی و همینطور به اثرات بسیار و سودمند ان پی می بریم.

در طب سنتی نیز بادکش درمانی جایگاه ویژه و ارزشمندی دارد.به طوری که طب را به دو دسته تقسیم میکنند.

دسته بندی طب و جایگاه بادکش درمانی در طب

در طب سنتی علم طب به دو دسته کلی تقسیم می شود طب نظری و طب عملی.

طب نظری: شامل امور طبیعیه، مزاج ها، اسباب و علل، دلائل و علائم بیماری ها می باشد.

طب عملی: شامل بادکش درمانی، حجامت تر، فصد، زالو درمانی و … می باشد.

جناب محمد بن زکریای رازی مبحث بادکش درمانی و حجامت را بعد از مبحث فصد و قبل از زالو درمانی در کتاب منصوری فی الطب بیان می نمایند.

همچنین حکیم ابوعلی سینا نیز بحث بادکش درمانی را مانند زکریای رازی بعد از مبحث فصد و قبل از زالو درمانی ارائه می کنند.

و همچنین سید اسماعیل جرجانی در کتاب ارزشمند خود به نام ذخیره خوارزمشاهی و جناب محمد حسین بن محمد هادی عقیلی علوی شیرازی در کتاب خلاصه الحکمت به تفصیل در مورد فایده های پر ارزش بادکش درمانی به تفصیل سخن گفته اند.

بنابراین با توجه به اثار اطبای پیشین می توان به ارزش بادکش درمانی و جایگاه مهم ان در پیشگیری و درمان بیماری ها پی برد.

انواع بادکش درمانی در خانه احتشامیه

بادکش درمانی در خانه احتشامیه از دو جهت دارای انواع است که به صورت کلی از لحاض روش ایجاد مکش به دو دسته: آتشین یا گرم و مکشی یا سرد تقسیم بندی می شود.

و از جهت انجام بادکش روی پوست به سه صورت: ثابت و متناوب و متحرک می باشد.

که در کل شش نوع تکنیک بادکش درمانی در خانه احتشامیه مثل بادکش درمانی گرم متناوب یا سرد متناوب و یا گرم متحرک و….. می باشد که با تشخیص متخصص و علائم بیماری این تکنیک ها برای بیمار به صورت ترکیبی یا فردی استفاده می شوند.

برای اطلاع کامل از خدمات بادکش درمانی گروه مبین در نواحی مختلف تهران میتوانید روی اینجا کلیک کنید و یا می توانید ازطریق واتساپ یا مکالمه مستقیم با پشتیبانی 24 ساعته روی دکمه تماس کلیک کنید تا با مشاوران ما تماس مستقیم تلفنی و مشاوره رایگان داشته باشید.

 

مکانیسم و اهداف کلی بادکش درمانی در خانه احتشامیه

اطبا برای بادکش درمانی شش مکانیسم کلی ذکر کرده اند که اینجا به صورت مختصر توضیح داده می شوند:

هدف انحراف در بادکش درمانی در خانه احتشامیه

انحراف ماده و جذب آن به سمت دیگری که باعث سکون آن ماده بشود، مثل بادکش کردن زیر سینه ها که برای قطع خونریزی شدید پریود انجام می شود. یا برای دور کردن ماده ای که در عضوی زیاد شده باشد و بخواهیم آن ماده را از آن سمت برگردانیم.

به عنوان مثال برای فردی که خونریزی بینی می کند می توان بادکشی زیر قفسه سینه نهاد تا ماده به سمت دیگری متمایل شود وخون دماغ قطع شود.

اگر خونریزی از سمت راست بینی باشد، بادکش درمانی در خانه احتشامیه زیر قفسه سینه در سمت راست، اگر از سمت چپ باشد در سمت چپ و اگر از هر دو سمت باشد بادکش درمانی در خانه احتشامیه در هر دو سمت انجام می شود.

انحراف قوی مدبره به سمت دیگر برای تسکین درد در برخی درد ها مثل سردرد

هدف تسخین و تحلیل در بادکش درمانی در خانه احتشامیه

هدف تسخین (از سُخن مشتق شده به معنای گرم کردن ضد بَرد (سردی)) و تحلیل (بادکش درمانی در خانه احتشامیه در بیشتر مواقع باعث تحلیل رفتن سردی (مثل بلغم و ریح) می شود).

فراخوان خونی: برای گرم کردن عضو (به خصوص بادکش درمانی گرم) و جذب خون به سمت آن عضو که اثرات مختلفی دارد مثل:

۱. فراخوان غذایی: با بادکش درمانی در خانه احتشامیه در مواضع مختلف به خاطر گشاد کردن عروق و رگ های خونی و افزایش جریان خون مویرگی در آن ناحیه، رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به آن موضع بیشتر خواهد شد و لذا می توان از این روش برای افزایش بافت ماهیچه ای یا برای تقویت اعضاء به خوبی استفاده نمود.

مثلاً برای رفع لاغری های موضعی مثل لاغری صورت می توان از این روش استفاده نمود، البته برای صورت باید بادکش درمانی در خانه احتشامیه متناوب و خیلی سبک می باشد. همین طور حکما برای رساندن دارو به یک موضع خاص از این روش استفاده می کرده اند چون بادکش درمانی در خانه احتشامیه سبب جذب خون به آن ناحیه می شود و درنتیجه دارو به آن عضو بیشتر می رسد.

۲. فراخوان دفاعی: افزایش خون رساني موضعي با فراخواني سلول هاي دفاعي و فاكتورهاي ضد التهاب خوني به موضع، باعث تسریع ترمیم آسیب هاي بافتي و عفونت هاي موضعي مي شود. در واقع این کار باعث متمرکز شدن قوای بدن (قوه ی مدبره) در ناحیه بادکش درمانی می شود. مثلاً با بادکش درمانی در خانه احتشامیه اطراف زخم هاي بستر مي توان به ترمیم و بهبود این زخم ها كمك شایاني كرد.

۳. رفع خستگی: به خاطر خون رسانی زیاد و مکانیسمی های دیگری که بادکش درمانی در خانه احتشامیه دارد این عمل در برخی مزاج ها مثل مزاج سرد و تر با بادکش گرم باعث رفع خستگی و کسالت می شود. شایع ترین دلیل انجام بادکش درمانی در خانه احتشامیه رفع درد و خستگی است.

۴. ایجاد انبساط: به خاطر تسخین (گرم کردن) ایجاد انبساط می کند که باعث رفع اسپاسم و گرفتگی ها و ایجاد انبساط در عضلات و اعضا می شود (البته برای انبساط عضلات بهتر است از بادکش درمانی گرم استفاده شود).

۵. رفع چربی موضعی: به خاطر این مکانیسم می توان برای برطرف کردن چربی موضعی از این مکانیسم استفاده نمود چون مزاج خون گرم است و تسخین باعث رفع مواد سرد به خصوص چربی که سرد و تر است می شود (بخصوص با بادکش گرم) و از این مکانیسم می توان برای برطرف کردن بعضی از انواع بیماری برص و … که از سردی است کمک گرفت.

تحلیل ریح (باد): بادکش درمانی در خانه احتشامیه  برای به تحلیل بردن باد اعضاء نیز انجام می شود که به علل مختلف ایجاد شده اند مثلاً یک علت آن خوردن مواد غذایی نفاخ مثل برخی از سبزی های خام است.

بادکش درمانی در خانه احتشامیه در این مورد اثری قویتر دارد. همچنین برای گرم کردن عضو و شکستن باد نیز می توان از بادکش درمانی در خانه احتشامیه استفاده کرد (از بین بردن ریح که باعث دردهای مهاجر و … می شود). به عنوان مثال باد (نفخ شکم) در معده سرد را می توان با بادکش درمانی گرم کاهش داد.

کمک به برگرداندن حس دست و پا که به علل مختلف کم یا از بین رفته است: در این نوع بادکش درمانی ابتدا از بالای عضو لیوان های بادکش را قرار می دهیم، سپس کم کم لیوان ها را به سمت انتهای عضو می آوریم.

مثلاً اگر دست حس خودش را از دست داده باشد برای کمک به برگرداندن آن ابتدا روی بازو را بادکش می نماییم، سپس کم کم به سمت آرنج و ساعد لیوان ها را می گذاریم تا به انتهای انگشتان برسد. همچنین در پا از ابتدای ران بادکش شروع می شود و به سمت انتهای پا یعنی ساق و مچ بادکش انجام می شود.

هدف انتقال در بادکش درمانی در خانه احتشامیه

انتقال مواد از عضوی به عضوی دیگر: قرار دادن لیوان های بادکش درمانی در خانه احتشامیه بر پایین ترین اعضاء بدن باعث جذب مواد از تمام بدن بخصوص از سر شده و امعاء از آن سود می برند. همچنین باعث پاک شدن از فساد حیض شده و با پاک شدن پریود، بدن سبک می شود (یا بدن آرام می شود).

انتقال ورم از عضو شریف مانند کبد یا قلب، به عضو پست ترِ هم جوار (عضو نزدیک): به وسیله بادکش درمانی در خانه احتشامیه مواد زائد از موضع اصلی دور می شوند که باعث کاهش مشکلات از قبیل درد، ورم و التهاب در آن منطقه می شود.

انتقال مواد از موضع طبیعی تولید کننده آن ماده، که مواد خودش در آن نازل شده و باعث تورم در آن عضو شده است.

مثل تورم غده های مترشحه بدن یا سردردهای سینوزیتی ضربان دار در ناحیه جلو سر که همراه با سنگینی سر بوده و ناشی از تجمع موکوس و مواد زاید در سینوس ها هستند را می توان با بادکش لغزان از پیشانی و گونه به سمت بینی (کمک به تخلیه چرک و ترشحات جمع شده داخل سینوس ها) بهبود بخشید.

هدف تخلیه یا اخراج در بادکش درمانی در خانه احتشامیه

برای تخلیه و کمک به خروج مواد و سموم از بدن مثل خروج نیش حشرات یا عفونت آبسه ای که باز شده است نیز می توان از بادکش درمانی در خانه احتشامیه کمک گرفت.

هدف ابراز و حرکت در بادکش درمانی در خانه احتشامیه

برای بارز کردن ورمی که در عمق اعضاء است تا معالجه (داروها) به آن برسد یا برای بیرون کشیدن و به ظاهر آوردن ماده ای که در باطن عضوی باشد (از داخل عضو به سطح بکشند) می توان از بادکش درمانی در خانه احتشامیه کمک گرفت.

بادکش درمانی در خانه احتشامیه می تواند محرّک فعالیت موضعی (ورزش موضعی) شود، به عبارتی باعث حرکت مصنوعی در عضوها می شود مثل افزایش حرکت دودی روده ها با بادکش درمانی سبک روی شکم.

در قدیم برای جا انداختن دررفتگی ها یا قرار دادن دنده های شکسته در یک راستا (برای جوش خوردن بهتر) نیز از بادکش استفاده می شده است.

هدف تسکین و سکون در بادکش درمانی در خانه احتشامیه

استعمال بادکش درمانی برای کاهش و تسکین دردها مثل گذاشتن لیوان بادکش درمانی در خانه احتشامیه روی ناف به خاطر قولنج دردناک (شاید افتادگی ناف منظور باشد) و بادهای شکم و دردهای رحمی که در هنگام حرکت خون (هنگام پریود) عارض می شود به خصوص برای جوانان.

همین طور مثل بادکش درمانی کردن روی باسن برای بیماری سیاتیک و ترس فلج شدن، و بادکش درمانی در خانه احتشامیه ران ها برای بیماری های باسن و ران ها و بواسیر مفید است و همچنین برای کسی که دچار باد فتق و نقرس شده است.

تمرکز قوا بر عضوی خاص: که با ایجاد بادکش درمانی در خانه احتشامیه در یک عضو قوا تمرکزشان متوجه آن عضو شده و درد و تمرکزشان در ناحیه دیگر فراموش می شود مثلاً در سردردها (اگر سردرد مادی باشد گاهی برای درمان از بادکش درمانی ساق استفاده می شود) می توانیم برای تسکین، قوای بدن را به سمت ساق پا بکشیم.

فواید اجمالی بادکش درمانی در خانه احتشامیه

۱ – یکى از علل درد و خستگى در قسمت هاى مختلف بدن تجمع بعضى مواد نظیر اسید لاکتیک و سایر مواد زاید سلولى در مویرگ هاى سطحى بدن است که معمولا با اختلال در خون رسانى موضعى همراه است. بادکش درمانی در خانه احتشامیه با ایجاد خلاء باعث انبساط عروق سطحى، تجمع خون در موضع و افزایش خون رسانى موضعى مى شود. در نتیجه اکسیژن و غذاى بیشترى به سلول ها رسیده، درد و خستگى رفع مى شود.

۲ – افزایش خون رسانى موضعى با فراخوانى سلول هاى دفاعى و فاکتورهاى ضد التهاب خونى به موضع، باعث تسریع ترمیم آسیب هاى بافتى و عفونت هاى موضعى مى شود. مثلا با بادکش درمانی در خانه احتشامیه اطراف زخم هاى بستر مى توان به ترمیم و بهبود این زخم ها کمک شایانى کرد.

۳ – بادکش درمانی در خانه احتشامیه با ایجاد خلاء در تخلیه ى سموم و عفونت هاى موضعى، مثلاً در گزیدگى با مار و عقرب کمک کننده است.

۴ – بادکش درمانی در خانه احتشامیه با ایجاد فشار منفى باعث انبساط عضلانى شده و در رفع اسپاسم عضلانى که علت بسیارى از دردهاى موضعى است، کمک کننده مى باشد. در طب اسلامی و طب سنتی از این تکنیک برای رفع گرفتگی و کوفتگی و درد های موضعی بسیار استفاده می شود

۵ – بادکش درمانی در خانه احتشامیه با تحریک روده ها و دستگاه گوارش در درمان برخى از بیمارى هاى گوارشى، نظیر زخم معده، تنبلى روده و یبوست کمک کننده است.

۶ – بادکش درمانی متناوب با جذب خون به عضلات در رفع لاغرى هاى موضعى و افزایش بافت ماهیچه اى موضع مؤثر است.

۷ – اگر علت چاقى تجمع موضعى چربى باشد، بادکش گرم در سوزاندن چربى هاى موضعى مؤثر است (با مکانیسم فراخوان خون به ناحیه ى پرچربى)

۸ – از فشار منفى ایجاد شده توسط بادکش درمانی در خانه احتشامیه مى توان در کنترل و تنظیم بعضى از خونریزى ها در بدن بهره گرفت؛ مثلاً در هایپر منوره (قاعدگى با خونریزى شدید) مى توان زیر سینه ها را بادکش کرد.

با این عمل فشار خون از اندام تحتانى به سمت اندام فوقانى متوجه شده و از شدت خونریزى کاسته مى شود یا در خونریزى کم (هایپو منوره) با بادکش کردن ران ها و ساق پاها مى توان فشار خون را از قسمت هاى فوقانى به سمت اندام تحتانى متوجه ساخته و میزان خونریزى را افزایش داد.

یا در خون دماغ شدید با بادکش کردن اطراف ناف (در طرف خونریزى) فشار خون به قسمت هاى تحتانى منتقل شده و خون دماغ کم کم قطع مى شود.

۹ – تعدادى از دردهاى عضلانى بر اثر درگیر شدن اعصاب حسى بین ماهیچه ها یا بافت پیوندى سخت شده ایجاد مى شود. بنابراین با بادکش نمودن در بسیارى از موارد این فشار از روى عصب برداشته شده و درد تسکین مى یابد.

۱۰ – در رفع خواب رفتگى ها و گزگز اندام، بادکش درمانی در خانه احتشامیه  با تسریع خون رسانى و اکسیژناسیون بافتى مؤثر مى باشد.

۱۱ –بادکش درمانی در خانه احتشامیه جهت کمک به خروج سنگ هاى کلیوى می تواند بسیار موثر باشد. به این صورت که بعد از روغن مالى، مسیر کلیه ها را از طرف کلیه به سمت مثانه بادکش متحرک مى کنند.

۱۲ – در افرادى که داراى طبع سرد و تر هستند و در اصطلاح طب سنتى بلغمى مزاجند، بادکش گرم و خشک کاربرد فراوانى دارد و جایگزین مناسبى براى حجامت (تر) مى باشد.

۱۳ – طبق تعریف طب سنتى گاهى دردها بر اثر غلبه ى سردى بر بافت یا عضو ایجاد مى شود و تجربه نشان داده است که بسیارى از دردهاى موضعى با گرم کردن موضع تسکین مى یابد. بادکش درمانی در خانه احتشامیه در رفع این دردها مؤثر است.

14 – در طب سنتى بیمارى برص یا   Vetiligoدر دسته ى بیمارى هاى بلغمى جاى مى گیرد. عده اى با این استدلال که بلغم سرد و تر است و بادکش گرم و خشک ، یعنى دقیقاً ضد بلغم است، بادکش متناوب دست کم ۴۰ جلسه یک روز در میان را در از بین بردن ضایعات برص مؤثر مى دانند.

15 – این مسأله قطعى است که افزایش خون رسانى پوست توسط بادکش درمانی در خانه احتشامیه در رفع بسیارى از بیمارى هاى پوستى مؤثر است و تحقیقات پروفسور Von neisser نیز این مسئله را تأیید مى کند.

16 – در زانوهایى که دچار تورم، درد و تجمع مایع در مفصل شده اند (تجمع بلغم موضعى) با بادکش متناوب ۴۰ تا ۱۲۰ جلسه یک روز در میان مى توان کم کم این مایع را از محیط خارج کرد.

17 – بادکش جهت بزرگ شدن سینه ها و افزایش شیردهی برای مادران شیرده میباشد.

بادکش درمانی در خانه احتشامیه توسط متخصص خانم

با توجه به این که یکی از مهمترین درمان‌های جایگزین و سنتی که برای مشکلات زنانه خیلی تاثیر دارد؛ بادکش درمانی است.

البته چون برای بادکش درمانی باید بدون پوشش در جلسه درمانی حاضر شد؛ بسیاری از خانم‌ها دوست ندارند؛ این درمان را در کلینیک انجام دهند. برای رفع این مشکل، می‌توان بادکش درمانی در منزل توسط متخصص خانم را انتخاب کرد. به این ترتیب که یک بانوی متخصص بادکش درمانی، به خانه خانم می‌آید؛ در شرایطی مناسب و با آرامش، بادکش درمانی در خانه را انجام می‌دهد و در خاتمه توصیه‌های لازم برای تدابیر بعد از بادکش درمانی را به خانم متقاضی ارائه می‌دهد.

مزایای انجام بادکش درمانی در خانه احتشامیه در منزل نسبت به درمانگاه

بادکش درمانی یک درمان تخصصی است که باید در درمانگاه انجام شود؛ با این‌حال برای برخی افراد امکان دارد، مشکلات متعددی در درمانگاه ایجاد ‌شود؛ از جمله:

  • ابتلا به عفونت
  • احساس نامناسب به دلیل زدودن لباس‌ها
  • دور بودن مطب از خانه
  • احساس ضعف و افتادگی فشار بعد از اتمام بادکش درمانی

بنابر این گروه خدمات درمانی مبین توانسته با یاری خدا خدمات بادکش درمانی در منزل را در راستای خدمت به سلامتی جامعه خود برای مردم عزیز تهران راه اندازی کند.

گروه خدمات درمانی مبین سعی دارد تا تمام نقاط مختلف تهران را برای خدمات رسانی درمانی و سلامتی پوشش دهد و در این مهم توانسته به یاری خدا توفیق داشته باشد. شما می توانید برای اطلاع از نواحی خدمت رسانی گروه خدمات درمانی مبین به اینجا مراجعه کنید ویا مستقیم با کارشناسان ما از طریق واتساپ یا تماس مستقیم تلفنی 24 ساعته ارتباط برقرار فرمایید.

دیگران خواندند